Patroni medialni

PFO

 

Polska Federacja Ornitologiczna to związek stowarzyszeń zrzeszających hodowców i miłośników ptaków śpiewających i ozdobnych. Należy do Światowej Konfederacji Ornitologicznej (Confederation Ornithologique Mondiale - COM)

Zarejestrowana została w 1997 roku. Jej członkami założycielskimi są:
- Polski Związek Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych,
- Związek Hodowców Kanarków "EGZOTA",
- Klub Hodowców Kanarków Kształtnych.

Dzisiaj PFO tworzy osiemnaście stowarzyszeń.

Konkurs ofert

Rada Federacji Polskiej Federacji Ornitologicznej zaprasza do składania ofert na organizację 77 Ornitologicznych Mistrzostw Polski w 2014 r. – więcej
Więcej ptaków, więcej hodowców! PDF Drukuj
73 Ornitologiczne  Mistrzostwa Polski Czeladź 2010 przeszły do historii. W konkursach i wystawie uczestniczyła rekordowa ilość  1615 ptaków. Swoimi wynikami pracy hodowlanej pochwaliło się 170 hodowców. To niewątpliwie nasz wspólny sukces!

Od 5 do 12 grudnia w hali MOSiR w Czeladzi odbywały się 73 Ornitologiczne Mistrzostwa Polski. Już po raz siódmy imprezę organizował czeladzki oddział Polskiego Związku Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych.

Jak co roku większość prezentowanych okazów stanowiły kanarki. Ptaki wystawiano tradycyjnie w kolekcjach, a także jako pojedyncze. Liczymy, że z biegiem lat popularność konkursów ptaków pojedynczych dorówna popularności konkursów kolekcji. Każdy uczestnik OMP dostał przygotowany przez Radę Federacji kalendarz na 2011 rok oraz smycz PFO z identyfikatorem wystawcy.

Wyniki mistrzostw –> Katalog Ornitologicznych Mistrzostw Polski Czeladź 2010

Oceniane ptaki podzielone były na klasy konkursowe utworzone według Międzynarodowego Systemu Klasyfikacji Wystawowej Ptaków COM stosowanych na wystawach międzynarodowych i Mistrzostwach Świata. Podczas Mistrzostw obowiązywał przyjęty przez Radę PFO w październiku Ogólny Regulamin Konkursów i Wystaw Polskiej Federacji Ornitologicznej.

W porównaniu z ubiegłorocznymi mistrzostwami mamy znacznie więcej ptaków zgłoszonych do konkursu – mówi Andrzej Jenczura, prezydent PFO. – Jest osobna sala dla kanarków harceńskich, więcej firm sprzedających pokarmy i akcesoria hodowlane, są  rozpoznawalni dzięki identyfikatorom hodowcy, organizatorzy i obsługa mistrzostw, a także widzimy znacznie większą kulturę i porządek na giełdzie ptaków – dodaje.

Zdobywcy tytułów nie kryli zadowolenia z uzyskanych wyników.  – Po Mistrzostwach Śląska spodziewałem się, że w Czeladzi nie będzie źle. Wiedziałem, że mam dobre kanarki, ale nie spodziewałem, że aż takie dobre – opowiada Marcin Franiczek, zdobywca dwóch tytułów Mistrza Polski i jednego Wicemistrza w kanarkach żółtych intensywnych i nieintensywnych. – Podobało mi się rywalizacja. Było bardzo dużej ptaków i wiele z nich na wysokim poziomie. Cieszy mnie to, że powoli coś sie rusza. Tylko słowa „harceński jest najważniejszy” wypowiedziane przez Zdzisława Mikułę trochę nie na miejscu. Na Mistrzostwach Polski wszystkie ptaki są ważne – uzupełnia.

Organizatorzy pomimo ogromnego wkładu pracy nie uniknęli paru wpadek. Problem z wydaniem katalogu tłumaczony wspomnianą dużą ilością ptaków, brak kart ocen na klatkach przez długi czas trwania wystawy, szybko, a zarazem niezbyt starannie wypisane dyplomy to incydenty zauważone przez wystawców.  –  Organizacja OMP staje się dużym przedsięwzięciem. Organizator, z którym Rada Federacji podpisze umowę na następny rok musi spełnić oczekiwania wystawców. W umowie muszą znaleźć sie dodatkowe zapisy nam to gwarantujące. – uspakaja Andrzej Jenczura.

Konkursy w poszczególny sekcjach:

Kanarki harceńskie – sekcja A

W klasie kanarków harceńskich do konkursu stanęło 42 kolekcje należące do 33 hodowców. Tytuł Mistrza Polski zdobył Zdzisław Mikuła, którego ptaki wyśpiewały maksymalną do zdobycia ilość 360 punktów. Wicemistrzem Polski został Jerzy Kozik wyprzedzając drugą kolekcję Zdzisława Mikuły (obie kolekcje zdobyły po 358 pkt).
Od tej edycji OMP kanarki harceńskie można było posłuchać w specjalnie dostosowanej, oddzielnej.

Kanarki kolorowe – sekcja D

Hodowcy zaprezentowali około 750 kanarków kolorowych w 40 klasach konkursowych.
W najpopularniejszych zwyciężyli:
Marcin Franiczek – żółte intensywne (363 pkt)
Marcin Franiczek – żółte nieintensywne (363 pkt)
Krzysztof Panek – czerwone intensywne (374 pkt)
Krzysztof Panek – czerwone nieintensywne (364 pkt)
Adam Nitner – czerwone mozaikowe (364 pkt)
Tadeusz Brzeziok – białe recesywne (367 pkt)
Arkadiusz Gawron – czerwono-czarne intensywne (366 pkt)
Paweł Kotkowicz – czerwono-czarne nieintensywne (369 pkt)
Leszek Mryka – czerwono-agatowe intensywne (363 pkt)
Eugeniusz Tkocz – czerwono-agatowe nieintensywne (367 pkt)
Jan Ściuk – czerwono-agatowe mozaikowe (367 pkt)

Kanarki kształtne – sekcja E

Hodowcy zaprezentowali około 520 kanarków kształtnych w 16 rasach w 29 klasach konkursowych . W najpopularniejszych klasach zwyciężyli:
Gabriel Zawadzki – gloster consort zielony (367 pkt)
Gabriel Zawadzki – gloster korona zielony (363 pkt)
Wojciech Kościelniak – gloster consort szek (370 pkt)
Wiesław Rozynek – gloster korona szek (358 pkt)
Adam Świerczek – border miniatura lipochrom (367pkt)
Adam Sokół – border miniatura melanina (367pkt)
Jerzy Kozłowski – garbus japoński (364pkt)
Krzysztof Pniewski – lizard nieintensywny (362pkt)

Egzotyka – sekcje F–P

Wystawa egzotyki reprezentowana była przez około 130 ptaków. Mała ilość innych ptaków niż kanarki to bolączka mistrzostw organizowanych przez PFO. W poszczególnych klasach zwyciężali:
Maciej Kajstura – ryżowiec siwy (363 pkt)
Edward Taracha – amadyna wspaniała (362 pkt)
Waldemar Kecler – hybrydy (364 pkt)
Tomasz Nowakowski – nierozłączki (360 pkt).

Jedną z większych atrakcji wystawy z pewnością była należąca do Tomasza Nowakowskiego papuga Ara. Każdy chętny miał możliwość zrobić sobie z nią zdjęcie oraz spróbować porozmawiać. Prezentowane były również kakadu, papuga królewska, afrykanka senegalska,  nimfy oraz papużki faliste.

Patronat medialny nad Mistrzostwami objęły redakcje: Nowej Exoty oraz miesięcznika fauna&flora

Wyniki mistrzostw Katalog Ornitologicznych Mistrzostw Polski Czeladź 2010

 

 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości 

Strona pfo.info.pl wykorzystuje pliki cookies.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki.


Polska Federacja Ornitologiczna