Ptaki podlegające rejestracji PDF Drukuj

Od 13 listopada 2008 r rejestracji podlegają ptaki wymienione w załącznikach A i B Rozporządzenia Komisji (WE) nr 318/2008 z dnia 31 marca 2008 r. zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97

Wszystkie ptaki, wymienione w tych załącznikach, jeśli inne przepisy prawne nie zakazują ich przetrzymywania i hodowli, podlegają rejestracji w Starostwach Powiatowych w terminie 14 dni od wejścia w ich posiadanie. Sprzedaż, kupno, oferowanie do sprzedaży czy chęć zakupu ptaków wymienionych poniżej, jeśli ptaki nie posiadają dokumentów świadczących o ich pochodzeniu, jest zagrożona karą więzienia od 3 miesięcy do 5 lat!

Wykaz ptaków wymienionych w załącznikach A i B podlegających rejestracji:

ANSERIFORMES - BLASZKODZIOBE

Anatidae - Kaczkowate

Anas aucklandica (I) - Cyraneczka auklandzka

Anas bernieri (II) - Cyraneczka madagaskarska

Anas chlorotis (I) - Cyraneczka rdzawa

Anas formosa (II) - Cyraneczka bajkalska

Anas laysanensis (I) - Krzyżówka białooka

Anas nesiotis (I) - Cyraneczka campbellska

Anas oustaleti (I) - Krzyżówka mariańska

Anas querquedula - Cyranka, cyranka zwyczajna

Aythya innotata - Podgorzałka madagaskarska

Aythya nyroca - Podgorzałka

Branta canadensis leucopareia (I) - Bernikla aleucka

Branta ruficollis (II) - Bernikla rdzawoszyja

Branta sandvicensis (I) - Nene

Cairina scutulata (I) - Piżmówka malajska

Coscoroba coscoroba (II) - Koskoroba

Cygnus melancoryphus (II) - Łabędź czarnoszyi

Dendrocygna arborea (II) - Drzewica karaibska

Mergus octosetaceus - Tracz brazylijski

Oxyura jamaicensis - Sterniczka jamajska

Oxyura leucocephala (II) - Sterniczka

Rhodonessa caryophyllacea (przypuszczalnie wymarły) (I) - Różanka

Sarkidiornis melanotos (II) - Dziwonos

Tadorna cristata - Kazarka czubata

APODIFORMES - JERZYKOWE

Trochilidae - Kolibry

Trochilidae spp. (I/II) - Kolibry

CHARADRIIFORMES - SIEWKOWE

Laridae - Mewy

Larus relictus (I) - Mewa reliktowa

Scolopacidae - Bekasowate

Numenius borealis (I) - Kulik eskimoski

Numenius tenuirostris (I) - Kulik cienkodzioby

Tringa guttifer (I) - Brodziec nakrapiany

CICONIIFORMES - BRODZĄCE

Ardeidae - Czaplowate

Ardea alba - Czapla biała

Bubulcus ibis - Czapla złotawa

Egretta garzetta - Czapla nadobna

Balaenicipitidae - Trzewikodzioby

Balaeniceps rex (II) - Trzewikodziób

Ciconiidae - Bocianowate

Ciconia boyciana (I) - Bocian czarnodzioby

Ciconia nigra (II) - Bocian czarny

Ciconia stormi - Bocian garbaty

Jabiru mycteria (I) - Żabiru amerykański

Leptoptilos dubius - Marabut indyjski

Mycteria cinerea (I) - Dławigad malajski

Phoenicopteridae - Flamingi

Phoenicopteridae spp. (II) - Flamingi

Threskiornithidae - Ibisowate

Eudocimus ruber (II) - Ibis szkarłatny

Geronticus calvus (II) - Ibis łysy

Geronticus eremita (I) - Ibis grzywiasty, ibis pustelnik

Nipponia nippon (I) - Ibis czubaty

Platalea leucorodia (II) - Warzęcha zwyczajna

Pseudibis gigantean - Ibis olbrzymi

COLUMBIFORMES - GOŁĘBIOWE

Columbidae - Gołębiowate

Caloenas nicobarica (I) - Nikobarczyk

Claravis godefrida - Siniaczek paskowany

Columba livia - Gołąb skalny

Ducula mindorensis (I) - Muszkatela okularowa

Gallicolumba luzonica (II) - Wyspiarek zbroczony

Goura spp. (II) - Korońce

Leptotila wellsi - Gołębik grenadyjski

Streptopelia turtur - Turkawka

CORACIIFORMES - KRASKOWE

Bucerotidae - Dzioborożce

Aceros spp. (II) - Dzioborożce

Anorrhinus spp. (II) - Dzioborożce

Anthracoceros spp. (II) - Dzioborożce

Berenicornis spp. (II) - Toko

Buceros spp. (II) - Dzioborożce

Penelopides spp. (II) - Dzioborożce

Rhinoplax vigil (I) - Hełmoróg,

Rhyticeros spp. (II) - Dzioborożce

CUCULIFORMES - KUKUŁKOWE

Musophagidae - Turaki

Tauraco spp. (II) - Turaki

FALCONIFORMES - SZPONIASTE

FALCONIFORMES spp. (II) (z wyjątkiem gatunków włączonych do załącznika A oraz z wyjątkiem jednego gatunku z rodziny Cathartidae włączonego do załącznika C; pozostałe gatunki tej rodziny nie są objęte załącznikami niniejszego rozporządzenia) - Szponiaste

Accipitridae - Jastrzębiowate

Accipiter brevipes (II) - Krogulec krótkonogi

Accipiter gentilis (II) – Jastrząb gołębiarz

Accipiter nisus (II) - Krogulec

Aegypius monachus (II) - Sęp kasztanowaty

Aquila adalberti (I) - Orzeł iberyjski

Aquila chrysaetos (II) - Orzeł przedni

Aquila clanga (II) - Orlik grubodzioby

Aquila heliaca (I) - Orzeł cesarski

Aquila pomarina (II) - Orlik krzykliwy

Buteo buteo (II) - Myszołów zwyczajny

Buteo lagopus (II) - Myszołów włochaty

Buteo rufinus (II) - Myszołów kurhannik

Chondrohierax uncinatus wilsonii (I) - Hakodziób kubański

Circaetus gallicus (II) - Gadożer

Circus aeruginosus (II) - Błotniak stawowy

Circus cyaneus (II) - Błotniak zbożowy

Circus macrourus (II) - Błotniak stepowy

Circus pygargus (II) - Błotniak łąkowy

Elanus caeruleus (II) - Kaniuk

Eutriorchis astur (II) - Pręgoczub

Gypaetus barbatus (II) - Orłosęp

Gyps fulvus (II) - Sęp płowy

Haliaeetus spp. (I/II) - Bieliki

Harpia harpyja (I) - Harpia wielka

Hieraaetus fasciatus (II) - Orzełek południowy

Hieraaetus pennatus (II) – Orzełek włochaty

Leucopternis occidentalis (II) - Białostrząb szarogłowy

Milvus migrans (II) - Kania czarna

Milvus milvus (II) - Kania ruda

Neophron percnopterus (II) - Ścierwnik

Pernis apivorus (II) - Trzmielojad

Pithecophaga jefferyi (I) - Małpożer

Cathartidae - Kondorowate

Gymnogyps californianus (I) - Kondor kalifornijski

Vultur gryphus (I) - Kondor wielki

Falconidae - Sokołowate

Falco araeus (I) - Pustułka seszelska

Falco biarmicus (II) - Raróg górski

Falco cherrug (II) - Raróg

Falco columbarius (II) - Drzemlik

Falco eleonorae (II) - Sokół skalny

Falco jugger (I) - Sokół indyjski

Falco naumanni (II) - Pustułeczka

Falco newtoni (I) (tylko populacje Seszeli) - Pustułka malgaska

Falco pelegrinoides (I) - Sokół berberyjski

Falco peregrinus (I) - Sokół wędrowny

Falco punctatus (I) - Pustułka maskareńska

Falco rusticolus (I) - Białozór

Falco subbuteo (II) - Kobuz

Falco tinnunculus (II) - Pustułka

Falco vespertinus (II) - Kobczyk

Pandionidae - Rybołowy

Pandion haliaetus (II) - Rybołów

GALLIFORMES - GRZEBIĄCE

Cracidae - Czubacze

Crax spp. - Czubacze

Mitu mitu (I) - Czubacz garbonosy

Oreophasis derbianus (I) - Jednoróg

Ortalis vetula (III Gwatemala/Honduras) - Czakalaka północna

Pauxi pauxi (III Kolumbia) - Czubacz hełmiasty

Penelope albipennis (I) - Penelopa białoskrzydła

Penelopina nigra (III Gwatemala) - Penelopina

Pipile jacutinga (I) - Grdacz czarnoczelny

Pipile pipile (I) - Grdacz trinidadzki

Megapodiidae - Nogale

Macrocephalon maleo (I) - Nogal hełmiasty

Phasianidae - Bażantowate

Arborophila campbelli (III Malezja) - Pstropiór białowąsy

Arborophila charltonii (III Malezja) - Pstropiór żółtonogi

Argusianus argus (II) - Argus malajski

Catreus wallichii (I) - Bażant himalajski

Colinus virginianus ridgwayi (I) - Przepiór wirginijski

Crossoptilon crossoptilon (I) - Uszak biały

Crossoptilon mantchuricum (I) - Uszak brunatny

Gallus sonneratii (II) - Kur siwy

Ithaginis cruentus (II) - Kuropatnik

Lophophorus impejanus (I) - Olśniak himalajski

Lophophorus lhuysii (I) - Olśniak zielonosterny

Lophophorus sclateri (I) - Olśniak białosterny

Lophura edwardsi (I) - Kiściec annamski

Lophura erythrophthalma (III Malezja) - Kiściec żółtosterny

Lophura hatinhensis - Kiściec wietnamski

Lophura ignita (III Malezja) - Kiściec ognisty

Lophura imperialis (I) - Kiściec cesarski

Lophura swinhoii (I) - Kiściec tajwański

Odontophorus strophium - Przepiór białolicy

Ophrysia superciliosa - Przepiórecznik

Pavo muticus (II) - Paw złoty

Polyplectron bicalcaratum (II) - Wieloszpon szary

Polyplectron germaini (II) - Wieloszpon wietnamski

Polyplectron malacense (II) - Wieloszpon pawi

Polyplectron napoleonis (I) - Wieloszpon lśniący

Polyplectron schleiermacheri (II) - Wieloszpon białobrody

Rheinardia ocellata (I) - Argus czubaty

Syrmaticus ellioti (I) - Bażant kasztanowaty

Syrmaticus humiae (I) - Bażant birmański

Syrmaticus mikado (I) - Bażant tajwański

Tetraogallus caspius (I) - Ułar kaspijski

Tetraogallus tibetanus (I) - Ułar tybetański

Tragopan blythii (I) - Tragopan żółtolicy

Tragopan caboti (I) - Tragopan plamisty

Tragopan melanocephalus (I) - Tragopan rudolicy

Tympanuchus cupido attwateri (I) - Preriokur dwuczuby

GRUIFORMES - ŻURAWIOWE

Gruidae - Żurawie

Gruidae spp. (I/II) - Żurawie

Otididae - Dropie

Otididae spp. (I/II) - Dropie

Rallidae - Chruściele

Gallirallus sylvestris (I) - Wodnik brunatny

Rhynochetidae - Kagu

Rhynochetos jubatus (I) - Kagu

PASSERIFORMES - WRÓBLOWE

Atrichornithidae - Gąszczaki

Atrichornis clamosus (I) - Gąszczak krzykliwy

Cotingidae - Bławatnikowate

Cotinga maculata (I) - Bławatnik modry

Rupicola spp. (II) - Skalikurki

Xipholena atropurpurea (I) - Bławatnik białoskrzydły

Emberizidae - Trznadlowate

Gubernatrix cristata (II) - Kardynałek żółty

Paroaria capitata (II) - Kardynał żółtodzioby

Paroaria coronata (II) - Kardynał czubaty

Tangara fastuosa (II) - Tangarka wspaniała

Estrildidae - Astryldy

Amandava formosa (II) - Bengalik oliwkowy

Lonchura fuscata - Ryżowiec czekoladowy

Lonchura oryzivora (II) - Ryżowiec siwy

Poephila cincta cincta (II) - Amadynka czarnogardła

Fringillidae - Łuszczaki

Carduelis cucullata (I) - Czyż czerwony

Carduelis yarrellii (II) - Czyż żółtolicy

Hirundinidae - Jaskółki

Pseudochelidon sirintarae (I) - Jaskólnik białooki

Icteridae - Kacyki

Agelaius flavus (I) - Kacyk słoneczny

Meliphagidae - Miodojady

Lichenostomus melanops cassidix (I) - Miodojad żółtoczuby

Muscicapidae - Muchołówki

Bebrornis rodericanus (III Mauritius) - Namorzynek maskareński

Cyornis ruckii (II) - Niltawa samotna

Dasyornis broadbenti litoralis (przypuszczalnie wymarły) (I) - Kolcopiórek rudy

Dasyornis longirostris (I) - Kolcopiórek mały

Garrulax canorus (II) - Melodious laughingthrush

Leiothrix argentauris (II) - Pekińczyk srebrnouchy

Leiothrix lutea (II) - Słowik chiński

Liocichla omeiensis (II) - Krasnoliczek samotny

Picathartes gymnocephalus (I) - Sępowronka żółtogłowa

Picathartes oreas (I) - Sępowronka kameruńska

Paradisaeidae - Cudowronki

Paradisaeidae spp. (II) - Cudowronki

Pittidae - Kurtaczkowate

Pitta guajana (II) - Kurtaczek prążkowany

Pitta gurneyi (I) - Kurtaczek czarnobrzuchy

Pitta kochi (I) - Kurtaczek wąsaty

Pitta nympha (II) - Kurtaczek blady

Pycnonotidae - Bilbile

Pycnonotus zeylanicus (II) - Bilbil żółtogłowy

Sturnidae - Szpakowate

Gracula religiosa (II) - Gwarek

Leucopsar rothschildi (I) - Szpak balijski

Zosteropidae - Szlarniki

Zosterops albogularis (I) - Szlarnik białopierśny

PELECANIFORMES - PEŁNOPŁETWE

Fregatidae - Fregaty

Fregata andrewsi (I) - Fregata białobrzucha

Pelecanidae - Pelikany

Pelecanus crispus (I) - Pelikan kędzierzawy

Sulidae - Głuptaki

Papasula abbotti (I) - Głuptak czarnoskrzydły

PICIFORMES - DZIĘCIOŁOWE

Capitonidae - Brodacze

Semnornis ramphastinus (III Kolumbia) - Brodacz wielkodzioby

Picidae - Dzięciołowate

Campephilus imperialis (I) - Dzięcioł cesarski

Dryocopus javensis richardsi (I) - Dzięcioł krasnowąsy

Ramphastidae - Tukany

Baillonius bailloni (III Argentyna) - Tukaniec

Pteroglossus aracari (II) - Arasari czarnoszyi

Pteroglossus castanotis (III Argentyna) - Arasari brązowouchy

Pteroglossus viridis (II) - Arasari czarnogłowy

Ramphastos dicolorus (III Argentyna) - Tukan zielonodzioby

Ramphastos sulfuratus (II) - Tukan tęczodzioby

Ramphastos toco (II) - Tukan toko

Ramphastos tucanus (II) - Tukan czerwonodzioby

Ramphastos vitellinus (II) - Tukan żółtogardły

Selenidera maculirostris (III Argentyna) - Tukanik plamodzioby

PODICIPEDIFORMES - PERKOZY

Podicipedidae - Perkozy

Podilymbus gigas (I) - Perkoz gwatemalski

PROCELLARIIFORMES - RURKONOSE

Diomedeidae - Albatrosy

Phoebastria albatrus (I) - Albatros krótkosterny

PSITTACIFORMES - PAPUGOWE

Rejestracji podlegają szystkie gatunki PSITTACIFORMES spp. (I/II) - Papugowe

z wyjątkiem:

Agapornis roseicollis (nierozłączka czerwonoczelna),

Melopsittacus undulatus (papużka falista),

Nymphicus hollandicus (nimfa),

Psittacula krameri (aleksandretta obrożna),

RHEIFORMES - NANDU

Rheidae - Nandu |

Pterocnemia pennata (I) (z wyjątkiem Pterocnemia pennata pennata, która jest włączona do załącznika B) - Nandu plamiste

Pterocnemia pennata pennata (II) - Nandu plamiste

Rhea americana (II) - Nandu szare

SPHENISCIFORMES - PINGWINY

Spheniscidae - Pingwiny

Spheniscus demersus (II) - Pingwin afrykański

Spheniscus humboldti (I) - Pingwin peruwiański

STRIGIFORMES - SOWY

STRIGIFORMES spp. (I/II) - Sowy

STRUTHIONIFORMES - STRUSIE

Struthionidae - Strusie

Struthio camelus (I) (tylko populacje Algierii, Burkina Faso, Kamerunu, Republiki Środkowej Afryki, Czadu, Mali, Mauretanii, Maroko, Nigru, Nigerii, Senegalu oraz Sudanu; wszystkie pozostałe populacje nie są włączone do załączników niniejszego rozporządzenia) - Struś afrykański

TINAMIFORMES - KUSACZE

Tinamidae - Kusacze

Tinamus solitarius (I) - Kusacz samotny

TROGONIFORMES - TROGONY

Trogonidae - Trogony

Pharomachrus mocinno (I) - Kwezal herbowy

 

 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 36 gości 

Strona pfo.info.pl wykorzystuje pliki cookies.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki.


Polska Federacja Ornitologiczna