Patroni medialni

PFO

 

Polska Federacja Ornitologiczna to związek stowarzyszeń zrzeszających hodowców i miłośników ptaków śpiewających i ozdobnych. Należy do Światowej Konfederacji Ornitologicznej (Confederation Ornithologique Mondiale - COM)

Zarejestrowana została w 1997 roku. Jej członkami założycielskimi są:
- Polski Związek Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych,
- Związek Hodowców Kanarków "EGZOTA",
- Klub Hodowców Kanarków Kształtnych.

Dzisiaj PFO tworzy osiemnaście stowarzyszeń.

Konkurs ofert

Rada Federacji Polskiej Federacji Ornitologicznej zaprasza do składania ofert na organizację 77 Ornitologicznych Mistrzostw Polski w 2014 r. – więcej
Vogelmarkt Zwolle PDF Drukuj

Drodzy Hodowcy
Zbliża się termin jednej z największych giełd ptaków w Europie, "Vogelmarkt Zwolle". Postanowiłam podzielić się moimi spostrzeżeniami, dla jednych są to sprawy oczywiste, ale nie zaszkodzi nikomu przypomnieć paru kwestii. Corocznie "zjazd" odbywa się w dwóch terminach w lutym i we wrześniu.  Większość zna to miejsce doskonale i nie muszę dodatkowo go reklamować, ale niezdecydowanym mogę powiedzieć jedno, warto tam pojechać. Zwykle do dyspozycji są dwie ogromne hale wystawowe i w tym roku myślę, że tak właśnie będzie, choćby ze względu na likwidację dużej hali w Czechach. Co można kupić w Holandii, głównie w 90% papugi, ale nie zabraknie nam też ciekawych okazów drobnej egzotyki, fauny europejskiej, hybryd. Dla miłośników rzadkich mutacji będzie na pewno spory wybór. Jeśli chodzi o kanarki to radziłabym wybrać się jednak do Włoch na zakupy. Ceny oczywiście w Euro i to zróżnicowane. Zwykle najdrożej jest od rana, czyli od momentu rozpoczęcia giełdy do godziny ok. 11.00 i tu ceny mogą być czasami wyższe niż "rynkowe". Pod koniec giełdy ceny "normalnieją”, ale wtedy ptaki są z reguły "przebrane". Z dokumentami bywa tam kłopot, więc przygotujmy umowę kupna/sprzedaży i  poprośmy o badania DNA, bo często dziwna sprawa nawet jak hodowca/sprzedający je posiada, nie zawsze ma ochotę je nam oddać. Co do ptaków z załącznika B sprawa wygląda tak, że większość hodowli z UE posiada opiekę weterynaryjną i stosowny dokument potwierdzający, że ptak pochodzi z hodowli, ale nie oznacza to, że musimy go otrzymać. Co do ptaków CITES-owych dokumenty "muszą" sprzedający posiadać. Dobrze oczywiście w ferworze zakupów "pozbierać" kilka wizytówek. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą okazać się pomocne.
Niby sprawy oczywiste dla "bywalców”, ale osobą, które wybierają się do Holandii po raz pierwszy, radzę zawsze zapytać się sprzedawcy o płeć ptaków, które są wystawione. Odradzam rozpoczynać rozmowy w stylu... Szukam samicy, bo na 100 procent hodowca takową będzie posiadał.:) Bywa często tak, że weszliśmy dopiero i mamy ochotę pójść dalej pooglądać i porównać ceny, ale niestety licho nie śpi i gdy wrócimy do pierwszego miejsca, ptaka zwykle już nie ma. Nie ma się również, co temu dziwić, bo kupujących jest tysiące z różnych państw, a giełda tylko dwa razy w roku, więc każdy stara się nie wracać do domu z pustymi rękoma. Z prozaicznych spraw to rada, aby ubrać się ciepło. Nie pamiętam abym trafiła na wyjątkowo ciepłą pogodę. W kolejce, aby być jednych z pierwszych należy się ustawić ok. godziny 6. Czyli czka nas dobre 2 godz. stania często w niezbyt przyjemnych warunkach. Ale są i plusy, zawsze można nawiązać rozmowę z innymi hodowcami z przybywającymi z całego świata.


Co do kosztów:
- Autem fajna sprawa i koszt można podzielić na ilość pasażerów.
- Autokarem hum...... na pewno taniej (koszt ok 250zł).
- Bilet wstępu dla kupującego w kasie 8 euro.
- E-bilet, 7 euro.
- Wjazd na parking 7 euro.

Opłaty dla sprzedających liczone są z metra (10 euro metr). Wejście D12 od godziny 6.15. Na dwumetrowe stoisko wchodzi 1 osoba. Stoisko zamawiamy e-mailem( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ): 4m./2os.; 6m/3os.

Adres:
IJSSELHALLEN
Zwolle Vogelmarkt
Rieteweg 4
8011AB

Następne terminy giełdy:
23.09.17
24.02.18
22.09.18

Życzę udanych zakupów, spokojnej podróży i ciekawych napotkanych ludzi.
Justyna Krawczyk
Prezydent PFO

 
Polska Federacja Ornitologiczna