PDF Drukuj

 

Definicja kolekcji kanarków kolorowych i kształtnych


Aby cztery ptaki zostały uznane za kolekcję muszą być tej samej rasy, odmiany i typu. Muszą być zaobrączkowane od roku i całkowicie identyczne między sobą według:

– koloru podstawowego, w którym uwzględnia się różnice między „intensywnym” i „nieintensywnym” lub „mozaikowym”
– płci w przypadku widocznego dymorfizmu.
W przypadku niezgodności z tymi normami, każdy ptak zostanie oceniniony normalnie (oddzielnie) i nie przydzieli się żadnych punktów harmonii. Zapisze się wyłącznie całkowitą sumę punktów czterech ptaków i niezależnie od wyniku kolekcja nie zostanie wyróżniona.

U kanarków kształtnych, mimo że podtrzymuje się wymagania jednolitości podstawowej cytowanej wcześniej, akceptowane są jako kolekcja:
– cztery ptaki łaciate (szeki), niezależnie od rysunku ale z podobnymi proporcjami łaciatości,
– kolekcja powinna być jak najbardziej jednolita

Jako wyjątki uznaje się: lankaszera, kanarka nadreńskiego i niemieckiego z koronką, u których melanina jest ograniczona do czubka głowy i lizarda, u którego położenie melaniny jest określone na dziobie i nogach oraz na upierzeniu. W tym przypadku powinno się przestrzegać rysunku płytki: ptaki z pełną albo prawie pełną płytką, lub ptaki z płytkami przerwanymi, lub ptaki beż płytki lub prawie bez niej.

Jednocześnie zostanie zaakceptowana kolekcja składająca się z kanarków lipo chromowych czystych  i innych z jedną małą plamką melaninową o maksymalnej wielkości 1 cm2 na głowie bądź ciele lub do 3 piór melaninowych występujących kolejno po sobie na ogonie lub jednym ze skrzydeł.

Uznaje się także odwrotny przypadek tzn. kolekcję składającą się z ptaków melaninowych czystych i innych z małą obecnością lipochromu w proporcjach i według wymagań omówionych w powyższym przypadku.

Źródło:C.O.M.Les Nouvelles Nr.6 Pażdziernk2009 str.48-tłumacznie z
Orginału pt."DEFINITION D"UN STAM"

 

 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 23 gości 

Strona pfo.info.pl wykorzystuje pliki cookies.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki.


Polska Federacja Ornitologiczna