Informacje z sekcji ds. CITES

Drodzy Hodowcy
Pragniemy poinformować, iż nadal zajmujemy się ciężkim tematem zniesienia rejestracji powszechnie hodowanych gatunków ptaków. Mimo pandemii odbyliśmy parę spotkań w Biurach Poselsko-Senatorskich oraz zwróciliśmy się o pomoc do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Dziękujemy serdecznie za okazane wsparcie.
Przedstawiamy dwa pisma:
Nie odpuszczamy w tym temacie i prosimy jeszcze o trochę cierpliwości.
Sekcja CITES
|
|

Drodzy Hodowcy
Sekcja CITES nie przestaje walczyć o zmiany w rejestracji papug i ptaków egzotycznych. Poniżej prezentujemy Państwu najnowsze pismo, które otrzymaliśmy z Ministerstwa Środowiska.
Sekcja CITES
|

Po długim czasie ponownie coś drgnęło w naszych staraniach o wyłączenie z rejestracji powszechnie hodowanych gatunków ptaków. Regularnie kontaktujemy się Ministerstwem Środowiska, aby w końcu zaszły zmiany w Ustawie o Ochronie Przyrody. W naszych staraniach wspiera nas zaprzyjaźniony Poseł Czesław Sobierajski. Wysłaliśmy list do Ministra Andrzeja Szwedy- Lewandowskiego z prośba o przyśpieszenie prac nad zmianami w ustawie, ponieważ nasze sprawy utknęły. Otrzymaliśmy odpowiedz od Zastępcy Dyrektora Departamentu Ochrony Przyrody Agnieszki Dalbiak, że projekt ustawy jest w procedowaniu. Poniżej zamieszczamy ową odpowiedź. Chcielibyśmy również nadmienić, że zostaliśmy zaproszeni do Ministerstwa Środowiska w celu rozmowy na temat naszych problemów. Wyjazd na to spotkanie planujemy na miesiąc luty 2018.
Sekcja CITES
|
Poniżej wiadomość, którą otrzymaliśmy z Departamentu Ochrony Przyrody w sprawie zmian w Ustawie o Ochronie Przyrody:
Szanowny Panie,
Oceniamy czas trwania procesu legislacyjnego związanego z nowelizacją ustawy o ochronie przyrody na jeszcze kilka miesięcy. Natomiast ewentualne zniesienie obowiązku rejestracji wybranych gatunków zwierząt nastąpi dopiero po wejściu w życie rozporządzenia Ministra Środowiska, wydanego na podstawie delegacji, która jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody. Czyli, najpierw będzie ogłoszona ustawa, a potem rozporządzenie. Opinii PROP, dotyczącej proponowanej listy gatunków wyłączonych z rejestracji, jeszcze nie otrzymaliśmy. Z poważaniem Barbara Zbiegieni Radca Ministra Departament Ochrony Przyrody
Dodatkowa lista ptaków, o której wspomina Pani Zbiegieni to gatunki, o których już wcześniej wspominaliśmy czyli: Kakadu rózowa, Amazonka niebieskoczelna, Amazonka kurika, Lora wielka, Rudosterka zółtobrzucha, Rudosterka czerwonobrzucha, Rudosterka Brązowoucha, Nierozłączka taranta, Wróbliczka zielonorzytna, Czyż czerwony
|
W Johannesburg w dniach 26.09 – 04.10 odbyła się konferencja CITES. Niektórym zagrożonym gatunkom podwyższono status ochrony – dotyczy to np. popularnej w handlu i amatorskich hodowlach oraz masowo wyłapywanej do tych celów papugi Żako. Została ona przeniesiona do załącznika I.
Rozporządzenie Wspólnoty Europejskiej wejdzie w życie do 90 dni. |
|
|
|
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>
|
Strona 1 z 3 |