Aktualności

Wszystkie bieżące informacje dotyczące Rady Federacji…

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Papug!

To wyjątkowe ptaki, które od lat zachwycają nas swoją inteligencją, pięknem oraz niezwykłymi charakterami. Dla wielu hodowców i miłośników ptaków są nie tylko pasją, ale także częścią codziennego życia.

Z tej okazji życzymy wszystkim papugom zdrowia, doskonałej kondycji oraz jak najlepszych warunków do realizowania swoich naturalnych potrzeb, a ich opiekunom wielu niezapomnianych chwil spędzonych w towarzystwie tych wspaniałych skrzydlatych przyjaciół.

Pamiętajmy, że odpowiedzialna hodowla i opieka nad papugami to nie tylko przywilej, ale także obowiązek.

🦜 Wszystkiego najlepszego z okazji Światowego Dnia Papug!

Posiedzenie Rady PFO

Informujemy, że pierwsze posiedzenie Rady Polskiej Federacji Ornitologicznej odbędzie się dnia 13 czerwca 2026 r. o godz. 16:00 w Rybniku.

Podczas posiedzenia planowane jest omówienie oraz podjęcie decyzji w następujących sprawach:

1.rozpatrzenie wniosków o przyjęcie dwóch nowych stowarzyszeń w szeregi Polskiej Federacji Ornitologicznej,

2.ustalenie terminów składania zamówień na obrączki hodowlane oraz zasad ich realizacji,

3.podjęcie działań związanych z modernizacją systemu zamawiania obrączek poprzez przebudowę i rozwój portalu Federacji o nowe funkcjonalności, w tym rozpoczęcie prac nad elektronicznym systemem oceny ptaków przeznaczonym do obsługi wystaw organizowanych przy udziale sędziów PFO,

4.finalizacja ustaleń dotyczących organizacji Ornitologicznych Mistrzostw Polski 2026, planowanych w Rybniku w terminie 8–13 grudnia 2026 r., w tym przedstawienie wytycznych Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Rybniku dotyczących organizacji wystawy oraz wymogów, jakie będą musieli spełnić wystawcy i organizatorzy wydarzenia,

5. omówienie możliwości rozszerzenia składu Rady Federacji o przedstawicieli środowisk hodowców kanarków śpiewających oraz papug, celem zapewnienia szerszej reprezentacji poszczególnych grup hodowlanych w strukturach Polskiej Federacji Ornitologicznej.

Jest to pierwsze robocze posiedzenie nowo wybranej Rady Federacji, którego celem będzie wyznaczenie kierunków działań na najbliższy okres oraz rozpoczęcie realizacji uchwał podjętych przez Walne Zebranie Delegatów.

Z uwagi na wagę omawianych zagadnień, po zakończeniu posiedzenia zostanie opublikowany komunikat podsumowujący podjęte ustalenia oraz kierunki dalszych działań Federacji.

Rada Polskiej Federacji Ornitologicznej

Mencel Adam

Informacje po Walnym Zebraniu Delegatów

Drodzy hodowcy, przyjaciele i pasjonaci,

W pierwszych słowach, jako nowo wybrana Rada Federacji, pragniemy serdecznie podziękować ustępującemu Prezydentowi — Leszkowi Mryce — za lata pracy, zaangażowania oraz za ukształtowanie Polskiej Federacji Ornitologicznej w sposób, który dziś pozwala nowej Radzie z optymizmem patrzeć w przyszłość i kontynuować wizję dalszego rozwoju Federacji.

LESZKU — DZIĘKUJEMY.

Nim opublikowane zostaną oficjalne sprawozdania oraz uchwały z Walnego Sprawozdawczo-Wyborczego oraz Walnego Zwyczajnego Zebrania Delegatów, pragniemy przedstawić nowy skład Rady Federacji oraz najważniejsze decyzje podjęte podczas obrad w dniu 17.05.2026 r.

Skład nowej Rady Federacji:

• Prezydent — Adam Mencel Adam

• Wiceprezydent ds. Organizacyjnych— Marek Zganiacz

• Wiceprezydent ds. hodowlanych — Robert Kowol

• Sekretarz — Piskorski Marcin

• Skarbnik — Seweryn Stroński

Podczas Walnego Zebrania Delegatów podjęte zostały również ważne decyzje dotyczące dalszego funkcjonowania i rozwoju Federacji:

• Delegaci podjęli decyzję o wykluczeniu PZHKiPE ze struktur Polskiej Federacji Ornitologicznej z powodu braku solidarnego opłacania składek członkowskich oraz braku możliwości rzetelnego ustalenia rzeczywistej liczby członków, za których stowarzyszenie opłacało składki federacyjne. Jednocześnie chcielibyśmy podkreślić, że po każdej burzy przychodzi słońce. Bezpośrednio po Walnym Pan Dariusz Wysocki złożył wniosek o przyjęcie nowego stowarzyszenia w szeregi PFO. Nowe stowarzyszenie ma skupiać osoby, które chcą nadal działać w strukturach Federacji oraz wspólnie rozwijać nasze hobby. Jako Rada Federacji nie będziemy tego utrudniać. Wszystkie stowarzyszenia, które chcą z nami współpracować, przestrzegać statutu, regulaminów oraz wspólnie budować przyszłość polskiej ornitologii sportowej, są mile widziane w strukturach PFO.

• Miło jest nam również poinformować, że podczas Walnego Zebrania Delegatów w szeregi PFO jako członek rzeczywisty zostało przyjęte Lubuskie Stowarzyszenie Hodowców Ptaków Egzotycznych „LSHPE”. Bardzo cieszymy się z tego faktu i liczymy na owocną współpracę.

• Delegaci przegłosowali także stopniowe wprowadzenie systemu kartonowego podczas Ornitologicznych Mistrzostw Polski. Federacja będzie przechodzić na nowoczesny model prezentacji ptaków podczas wystaw krajowych.

• Od tego roku wdrażany będzie również elektroniczny system oceny ptaków, a także przebudowany zostanie techniczny system zamawiania obrączek, co ma usprawnić organizację oraz poprawić przejrzystość całego procesu.

• Delegaci przegłosowali również zmiany w statucie Federacji w zakresie sposobu informowania stowarzyszeń oraz zwoływania Walnych Zebrań Delegatów. Są to kosmetyczne, organizacyjne zmiany mające uprościć procedury oraz usprawnić komunikację pomiędzy Federacją a stowarzyszeniami członkowskimi.

• Pragniemy również poinformować, że składka federacyjna nie uległa zmianie i pozostaje na poziomie 100 PLN.

To dopiero początek zmian, które mają na celu dalszy rozwój Federacji, integrację środowiska hodowców oraz podniesienie poziomu organizacyjnego wydarzeń organizowanych przez PFO.

Dziękujemy wszystkim delegatom, hodowcom oraz osobom zaangażowanym w działalność Federacji za okazane zaufanie.

Rada Federacji

Przewijanie do góry