Stowarzyszenia

PDF Drukuj

Związek Hodowców Kanarków Egzota

41-200 Sosnowiec, Plac Kościuszki 5 skrz. 5
e-mail: egzota@egzota.pl, www.egzota.pl
Prezes: Jacek Dybich, tel. 602 365 443, e-mail: prezes@egzota.pl

Związek Egzota jest jednym z trzech stowarzyszeń założycieli Polskiej Federacji Ornitologicznej.
Jest organizacją społeczną, zrzeszającą osoby interesujące się hodowlą kanarków (kolorowych, kształtnych i śpiewających), papug i innych ptaków egzotycznych oraz ochroną ptaków dziko żyjących. Jednym z celów działania jest upowszechnienie hodowli ptaków egzotycznych jako niezmiernie interesujące hobby. Dzięki obcowaniu z ptakami stajemy się wrażliwsi na otaczającą nas przyrodę, mamy możliwość zapoznania się z tajnikami biologii (w tym jakże fascynującej genetyki), a przede wszystkim zyskujemy towarzystwo niezwykle sympatycznych istot, które czarują nas swymi barwami, kształtami czy śpiewem.


Związek powstał w 1979 roku i jest kontynuatorem 70-letniej tradycji hodowli kanarków w mieście Sosnowcu.

Jest jednym ze współzałożycieli Polskiej Federacji Ornitologicznej. Terenem działalności Związku jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej, a siedzibą miasto Sosnowiec. Na dzień dzisiejszy organizacja skupia ponad 40 hodowców kanarków kolorowych, kształtnych, śpiewających oraz egzotyki małej i dużej. Przyjmowanie nowych Członków odbywa się na zebraniach Związku. Członkiem Związku może być pełnoletnia osoba fizyczna (Członek Rzeczywisty) lub niepełnoletnia, po ukończeniu 14 lat (Członek Młodociany) posiadająca obywatelstwo polskie i hodująca kanarki, papugi lub inne ptaki egzotyczne.

W okresie swojego istnienia hodowcy związku uzyskiwali wysokie lokaty na regionalnych i krajowych Mistrzostwach Ornitologicznych z licznymi tytułami mistrzowskimi. Siedziba Związku Hodowców Kanarków "EGZOTA" mieści się w Sosnowcu w Sosnowieckim Centrum Organizacji Pozarządowych przy Placu Kościuszki 5.

Spotkania hodowców kanarków i ptaków egzotycznych odbywają się w drugą niedzielę każdego miesiąca z wyjątkiem miesięcy wakacyjnych o godzinie 10:00.

Egzota w listopadzie każdego roku organizuje konkurs i wystawę ptaków. W ostatnich latach miejscem wystawy została aula V Liceum im. J. Korczaka w Sosnowcu przy ul Czeladzkiej 58.

W roku 2002 organizowaliśmy  Otwarte Mistrzostwa Śląska i Zagłębia, których atmosfera tak wszystkim przypadły do gustu, że było już wiadomo kto w kolejnym roku zorganizuje Mistrzostwa Polski.

W roku 2003 Związek Hodowców Kanarków "Egzota" w Sosnowcu był gospodarzem 67 Otwartych Ornitologicznych Mistrzostw Polski. Do oceny kanarków kolorowych i kształtnych zaproszeni byli sędziowie z Niemiec, którym asystowali eksperci z PFO. Ocena kanarków harceńskich przypadła czeskiemu ekspertowi, a egotykę ocenił polski sędzia. Bardzo ważna była lokalizacja miejsca gdzie odbywały się obie imprezy - Zespół Szkół położony blisko dworca kolejowego, więc z łatwym dojazdem. Dodatkowo do dyspozycji były obszerne pomieszczenia do oceny kanarków kolorowych i kształtnych, oraz sala gimnastyczna, gdzie bez przeszkód można było obejrzeć ptaki.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wstąpienia do Egzoty.

Związek Hodowców Kanarków Egzota

 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 

Strona pfo.info.pl wykorzystuje pliki cookies.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki.


Polska Federacja Ornitologiczna