Drodzy hodowcy, przyjaciele i pasjonaci,
W pierwszych słowach, jako nowo wybrana Rada Federacji, pragniemy serdecznie podziękować ustępującemu Prezydentowi — Leszkowi Mryce — za lata pracy, zaangażowania oraz za ukształtowanie Polskiej Federacji Ornitologicznej w sposób, który dziś pozwala nowej Radzie z optymizmem patrzeć w przyszłość i kontynuować wizję dalszego rozwoju Federacji.
LESZKU — DZIĘKUJEMY.
Nim opublikowane zostaną oficjalne sprawozdania oraz uchwały z Walnego Sprawozdawczo-Wyborczego oraz Walnego Zwyczajnego Zebrania Delegatów, pragniemy przedstawić nowy skład Rady Federacji oraz najważniejsze decyzje podjęte podczas obrad w dniu 17.05.2026 r.
Skład nowej Rady Federacji:
• Prezydent — Adam Mencel Adam
• Wiceprezydent ds. Organizacyjnych— Marek Zganiacz
• Wiceprezydent ds. hodowlanych — Robert Kowol
• Sekretarz — Piskorski Marcin
• Skarbnik — Seweryn Stroński
Podczas Walnego Zebrania Delegatów podjęte zostały również ważne decyzje dotyczące dalszego funkcjonowania i rozwoju Federacji:
• Delegaci podjęli decyzję o wykluczeniu PZHKiPE ze struktur Polskiej Federacji Ornitologicznej z powodu braku solidarnego opłacania składek członkowskich oraz braku możliwości rzetelnego ustalenia rzeczywistej liczby członków, za których stowarzyszenie opłacało składki federacyjne. Jednocześnie chcielibyśmy podkreślić, że po każdej burzy przychodzi słońce. Bezpośrednio po Walnym Pan Dariusz Wysocki złożył wniosek o przyjęcie nowego stowarzyszenia w szeregi PFO. Nowe stowarzyszenie ma skupiać osoby, które chcą nadal działać w strukturach Federacji oraz wspólnie rozwijać nasze hobby. Jako Rada Federacji nie będziemy tego utrudniać. Wszystkie stowarzyszenia, które chcą z nami współpracować, przestrzegać statutu, regulaminów oraz wspólnie budować przyszłość polskiej ornitologii sportowej, są mile widziane w strukturach PFO.
• Miło jest nam również poinformować, że podczas Walnego Zebrania Delegatów w szeregi PFO jako członek rzeczywisty zostało przyjęte Lubuskie Stowarzyszenie Hodowców Ptaków Egzotycznych „LSHPE”. Bardzo cieszymy się z tego faktu i liczymy na owocną współpracę.
• Delegaci przegłosowali także stopniowe wprowadzenie systemu kartonowego podczas Ornitologicznych Mistrzostw Polski. Federacja będzie przechodzić na nowoczesny model prezentacji ptaków podczas wystaw krajowych.
• Od tego roku wdrażany będzie również elektroniczny system oceny ptaków, a także przebudowany zostanie techniczny system zamawiania obrączek, co ma usprawnić organizację oraz poprawić przejrzystość całego procesu.
• Delegaci przegłosowali również zmiany w statucie Federacji w zakresie sposobu informowania stowarzyszeń oraz zwoływania Walnych Zebrań Delegatów. Są to kosmetyczne, organizacyjne zmiany mające uprościć procedury oraz usprawnić komunikację pomiędzy Federacją a stowarzyszeniami członkowskimi.
• Pragniemy również poinformować, że składka federacyjna nie uległa zmianie i pozostaje na poziomie 100 PLN.
To dopiero początek zmian, które mają na celu dalszy rozwój Federacji, integrację środowiska hodowców oraz podniesienie poziomu organizacyjnego wydarzeń organizowanych przez PFO.
Dziękujemy wszystkim delegatom, hodowcom oraz osobom zaangażowanym w działalność Federacji za okazane zaufanie.
Rada Federacji


