Patroni medialni

PFO

 

Polska Federacja Ornitologiczna to związek stowarzyszeń zrzeszających hodowców i miłośników ptaków śpiewających i ozdobnych. Należy do Światowej Konfederacji Ornitologicznej (Confederation Ornithologique Mondiale - COM)

Zarejestrowana została w 1997 roku. Jej członkami założycielskimi są:
- Polski Związek Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych,
- Związek Hodowców Kanarków "EGZOTA",
- Klub Hodowców Kanarków Kształtnych.

Dzisiaj PFO tworzy osiemnaście stowarzyszeń.

Konkurs ofert

Rada Federacji Polskiej Federacji Ornitologicznej zaprasza do składania ofert na organizację 77 Ornitologicznych Mistrzostw Polski w 2014 r. – więcej
Komunikat 7/2017 - Wycieczka do Vogelpark Walsrode PDF Drukuj

Drodzy Hodowcy,

Prezydent z przyczyn obiektywnych będzie prywatnie organizatorem wyjazdu do jednego z największych "ptasich parków" w Europie. To teren mający 24 hektary. Podziwiać można nie tylko 4200 gatunków ptaków, ale również nacieszyć oko kompozycjami roślinnymi. Park powstał w 1961 roku i jest corocznie odwiedzany przez ludzi z całego świata. Czekają niezapomniane widoki, a dla nas, Drodzy Hodowcy jest to dobry moment na integrację. Szykujcie aparaty i wygodne buty!

Planowany wyjazd odbędzie się z Częstochowy, 25 czerwca w godzinach popołudniowych. Chętne osoby będą zabierane po trasie w kierunku Katowice A4 - Niemcy. Przyjazd na miejsce 26 czerwca rano ok. godz.9.00 (wyjedziemy tego samego dnia wieczorem ok. godziny 19.00).

 
Mistrzostwa Świata 2018 PDF Drukuj
Drodzy Hodowcy!
Informacje o Mistrzostwach Świata !!!

Najważniejsze informacje / wystawianie ptaków:
- koszt jednego ptaka - 13 euro
- obligatoryjny katalog - 12 euro
Formularz zgłoszeniowy znajduje się tutaj (kliknij, aby go pobrać/zobaczyć).

Najważniejsze informacje / wejście na Mistrzostwa:
Wejście codzienne - 12 euro; dzieci do lat 12 - 8 euro, darmowo dzieci do lat 8 i osoby niepełnosprawne.
W czasie oficjalnego otwarcia 19-21 stycznia bilet wstępu 24 euro; dzieci do 12 lat - 16 euro; darmowo dzieci do 8 lat i osoby niepełnosprawne.

Wszystkie informacje na bieżąco można śledzić na stronie www.cesene2018.com

Szczegółowe informacje:

Komitet organizacyjny:
 
Wizyta w szkole PDF Drukuj

„Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba.” – Juliusz Słowacki

Dziś (10.04.br.) skorzystałam z zaproszenia pani Anny Makowskiej nauczyciela biologii z Zespołu Szkół w Srocku. Wybrałam się tam na „mały” wykład o ptakach przeznaczony dla trzech klas gimnazjalnych. Dotychczas prowadziłam zajęcia w dwóch innych szkołach (w Kalinie i Szydłowie) dla dzieci z klas 1-3 więc teoretycznie z maluchami bywa łatwiej.

Wymienione szkoły skorzystały z mojego zaproszenia w ubiegłych latach, odwiedziły wystawy stowarzyszeniowe odbywające się w Łodzi i Częstochowie. Pani Anna dba o rozwój swojej młodzieży tym bardziej, że obecny system nauczania przewiduje jak się dowiedziałam tylko jedną godzinę lekcyjną na cały rok szkolny o ptakach. Ja poświęciłam młodzieży dwie godziny i to nawet nie był „wstęp”, a czas minął w mgnieniu oka. To obecne nauczanie rzutuje na wiedzę młodego pokolenia, wiedzę o świecie o życiu.

Nauczyciele mają nie lada problem i wyzwanie jak pogodzić plan nauczania z przystosowaniem dzieci i młodzieży do życia. Ach… czasy się zmieniają. Wracając do dzisiejszych zajęć na samym początku nakreśliłam, czym zajmuje się federacja, jakie stowarzyszenia ma pod opieką, na czym polega praca sędziego, a na czym „praca” hodowcy, jak na nasze codzienne życie wpływa nasza pasja, jakie ptaki hodujemy. Wyświetliłam krótki film z wystawy z OMP.  Po tym wstępie postanowiłam sprawdzić ogólną wiedzę młodzieży.

 
Walne Zebranie Delegatów 2017 PDF Drukuj

Szanowni Państwo !

Zwyczajne Walne Zebranie Delegatów już za nami. Data nie była wybrana przypadkowo, bo w sobotę obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ptaków. Rada Federacji i jej sekcje do zjazdu przygotowywały się ponad dwa tygodnie. Był to czas wytężonej pracy, ale możemy śmiało powiedzieć, że było warto. Staraliśmy się, aby każdy szczegół był dopracowany. Nie ukrywamy, że frekwencja trochę nas zaskoczyła. Na WZD przybyły 52 osoby. Praktycznie na 3 dni przed wiedzieliśmy, że musimy wynająć większą salę, bo na tej, w której się zwykle spotykaliśmy byłby problem z pomieszczeniem zaproszonych gości i delegatów.

Rada Federacji przygotowała poczęstunek i w formie drobnej "niespodzianki" długopisy oraz biuletyny informacyjne o Polskiej Federacji Ornitologicznej i tworzących ją Stowarzyszeniach. Sala była bardzo duża, osób sporo i nie ukrywamy, że momentami głośność prezydium nie była najlepsza. Przewodniczący pan Jacek Dybich z pewnością zdarł sobie gardło, ale to wszystko dla dobra federacji panie Jacku przecież ! :)

Tematów wiele, ale omówienie ich szło szybko i sprawnie. WZD zakończył się dużo wcześniej niż było to zaplanowane.

 
Zebranie RF z dnia 25 marca PDF Drukuj

W dniu 25.03.2017r. w Katowicach odbyło się zebranie Rady Federacji Polskiej Federacji Ornitologicznej.

W zebraniu uczestniczyli:
Prezydent - Justyna Krawczyk
Wiceprezydent ds. hodowlanych - Jan Kamiński
Sekretarz - Marek Winek
Skarbnik - Artur Kupczak
Doradca Prezydenta - Michał Horzela
Doradca Prezydenta - Marek Łabaj
Kierownik Sekcji CITES - Eugeniusz Kupczak


Program zebrania:
1) Zgromadzenia Wspólników Spółki PFO SP. Z O.O.
2) Przygotowanie merytoryczne do WZD.
3) Przyjęcie w poczet członków rzeczywistych Polskiej Federacji Ornitologicznej Opolskiego Stowarzyszenia Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych 10 Brygady (OSHKiPE). Podjęto uchwałę nr 6/2017.
4) Wstępne prace nad poprawkami w Regulaminach PFO.
5) Sprawy bieżące.

Protokół oraz szczegółowe informacje ukażą się w najbliższym czasie.

 
Komunikat Kolegium Sędziów 4/2017 w sprawie zebrania sędziów PDF Drukuj

W dniu 25.03.2017r. (Katowice- Szopienice) odbyło się Zebranie Sekcji Sędziów. W zebraniu uczestniczyła dość liczna grupa sędziów oraz kandydaci na eksperta. Zebraniu przewodniczył Prezes Sekcji Sędziów. Omówiono według programu:

1) Podsumowanie sędziowania za rok 2016.

W roku 2016 odbyło się 41 konkursów w tym 2 zagraniczne (Ukraina, Czechy). Podjęto temat zażalenia, jakie wpłynęło na pracę sędziego podczas OMP. Dyskusja była burzliwa i ostateczne decyzje w sprawie sędziego zapadną podczas Walnego Zjazdu Sekcji Sędziów.

Omówiono również uwagę jednego z Oddziałów - Stowarzyszenia PZHKiPE w sprawie wysokich kosztów dojazdu. Tu sędziowie byli zgodni, co do tego, że Stowarzyszenia muszą się liczyć z kosztami dojazdu, czasami przewyższającymi koszt samej oceny. Wyjaśniając, hodowcy powinni również mieć na względzie to, że nie każdy sędzia „z okolicy” będzie miał możliwość i czas wolny w podanym terminie. Dużo zgłoszeń, które wpływają od Stowarzyszeń nie są poprawnie wypisywane. Brakuje danych kontaktowych, podana jest niepoprawna liczba kolekcji, niektóre osoby za kolekcję uznają dwa ptaki. Więc nie trudno o problemy. Przypominamy, że zawsze jest możliwość imiennego zaproszenia sędziego na ocenę, co nie jest oczywiście jednoznaczne z przyjęciem przez sędziego takiego zlecenia (względy zdrowotne, możliwość dojazdu, czas wolny, nagłe sytuacje).

 

 
Komunikat Kolegium Sędziów 3/2017 w sprawie egzaminów PDF Drukuj

W dniu 15.12.2016 odbył się egzamin w sekcjach DE, FGH. Dwie osoby przystąpiły do egzaminu próbnego i dwie do egzaminu kwalifikacyjnego po weryfikacji wyników Komisja przekwalifikowała statut egzaminu na próbny.

W dniu 25.03.2017 odbył się egzamin z zakresu teorii sekcji A. Komisja egzaminacyjna w składzie:
- Przewodniczący Jan Kamiński
- Zdzisław Mikuła (Promotor p. Pawła Zielińskiego)
- prof. Marek Łabaj
- Ryszard Rychter


Pan Tomasz Firek (Promotor Teofil Mrowiec) zaliczył egzamin w 2016 roku praktyczny i teoretyczny (25.03.2017) nabywając uprawnienia Sędziego Polskiej Federacji Ornitologicznej.

Pan Paweł Zieliński zaliczył egzamin teoretyczny (25.03.2017), pozostał do zaliczenia egzamin praktyczny w miesiącach październik/listopad 2017 roku, po przejściu wszystkich wymaganych szkoleń.

 
Poradnik Zbigniewa Robaczewskiego PDF Drukuj

Drodzy Hodowcy kanarków harceńskich

Pan Zbigniew Robaczewski, wieloletni sędzia PFO oraz COM/OMJ udostępnił nam w formie elektronicznej swój "Poradnik". Będziemy mogli dzięki temu zawsze mieć łatwy dostęp do tych informacji, a młodzi hodowcy kanarków śpiewających "lekturę obowiązkową".

Jak widzicie Państwo można małymi krokami promować hodowlę zawsze i wszędzie. Taki poradnik, choć już minęło sporo czasu od jego wydania, nie powstałby gdyby nie pasja jaką ma pan Zbigniew do ptaków. Ta mała książeczka jest jednocześnie swoistym dowodem na promowanie danej dziedziny hodowlanej. Warto kierować się dobrymi przykładami.

Rada Federacji będzie starała się przekazać Państwu spostrzeżenia hodowców którzy cieszą się uznaniem, również z innych ras i gatunków ptaków. Zrobimy tyle na ile czas i siły nam pozwolą. Nie przez przypadek wybraliśmy w pierwszej kolejności artykuły dotyczące kanarków śpiewających. Chcemy zakończyć waśnie i nadać nowy bieg i nowe spojrzenie na hodowców i samą RF. Obecny skład Rady Federacji ze wszystkimi sekcjami stawia większy nacisk na  promowanie hodowli i wszystko co z nią jest związane.

Kliknij tutaj, aby otworzyć poradnik.

Rada Federacji

 
Rozdzielanie młodych samców PDF Drukuj

Drodzy Hodowcy

Tak jak obiecywaliśmy przedstawiamy Wam dalszy ciąg artykułów Josefa Sandforta przetłumaczonych przez naszego kolegę Marcina Piskorskiego.

Mamy nadzieję, że "nie wyłączyliście ciekawości" tak jak prosił w końcowym zdaniu autor poprzednio zamieszczonych tekstów. Sprawdźmy zatem wspólnie co w duszy gra hodowcy kanarków śpiewających. Jakie ma sposoby na wyszkolenie zwycięzców. Kto wie, może ktoś z Państwa zastosuje się do tych rad. Zastanówmy się, czy te "wiekowe" sposoby albo ich cząstkę możemy przenieść do naszych współczesnych hodowli. Na pewno są to bardzo ciekawe spostrzeżenia. Z pewnością hodowcy kanarków śpiewających czytając ten tekst będą słyszeli głosem wyobraźni śpiew tych niezwykłych ptaków.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć i przeczytać artykuł.

Życzymy miłej lektury i owocnych przemyśleń.

Rada Federacji


 
Pierwszy okres pracy Pani Prezydent PDF Drukuj

Szanowni Państwo

Postanowiłam zamieścić na łamach "Nowa Exota" i na naszej stronie internetowej wyniki pracy oraz problemy na jakie napotykała się Rada PFO. Jest to jednocześnie moje sprawozdanie za ten krótki okres czasu. Lubię jasne sprawy i dlatego chciałabym, aby zapoznali się z tym pismem wszyscy hodowcy Polskiej Federacji Ornitologicznej. Cieszę się, że RF ma dobry kontakt z patronami medialnymi i że mamy dzięki temu możliwość zamieszczania różnych artykułów czy też informacji na łamach "Nowa Exota" oraz "Fauna & Flora". Obu redakcjom bardzo dziękujemy za pomoc i promowanie Polskiej Federacji Ornitologicznej oraz jej wszystkich Stowarzyszeń.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć artykuł.

Justyna Krawczyk

Prezydent PFO

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 28
Polska Federacja Ornitologiczna